Blog Instytutu Lingwistyki

Uczysz się języka? Nie popełniaj tych błędów!

Uczysz się języka? Nie popełniaj tych błędów!

Jeśli nie wiesz, jak zabrać się za naukę języka i chcesz to robić na własną rękę, to najprawdopodobniej popełnisz te typowe błędy, co spowolni cały proces nauki i sprawi, że zamiast cieszyć się prowadzeniem rozmów w Twoim wymarzonym języku, zaczniesz się stresować i frustrować. 

 

Jednym z największych, a jednocześnie najbardziej niedocenianych błędów, który popełniają niemal wszyscy, niezależnie od tego, czy nauczyli się już jakiegoś języka i biorą się za kolejny, czy jest to ich pierwszy język obcy, jest: brak celu nauki.

 

Brak celu – jeden z największych błędów!

Brak celu

Dlaczego wyznaczenie sobie celu jest tak ważne? Otóż dlatego, że w przeciwnym przypadku tak naprawdę nie wiesz dokąd zmierzasz. Pojęcie celu kryje w sobie znacznie więcej. To nie tylko to, że chcesz mówić po włosku. Swoją drogą to bardzo słaby cel, bo co to znaczy mówić. Nauczysz się na pamięć trzech zdań i po 15 minutach nauki osiągnąłeś swój cel. 🙂 

 

Cel to przede wszystkim uświadomienie sobie i wypisanie wszystkich kroków, jakie musisz podjąć, aby opanować język. To zdefiniowanie sobie, co tak naprawdę znaczy dla Ciebie “opanować język”. Dla każdego może to być coś innego. Cel to wybór konkretnych rzeczy do zrobienia każdego dnia, aby konsekwentnie przybliżać się do realizacji celu. To wreszcie ustalenie, ile konkretnie czasu przeznaczysz na daną czynność, no i oczywiście trzymanie się tych założeń, monitorowanie ich i korygowanie, jeśli coś trzeba zmienić.

 

Widzisz już, że cel to nie tylko luźne stwierdzenie: “A, może teraz nauczę się hisz…, a może jednak portugalskiego”! To coś znacznie więcej, to kręgosłup całego procesu nauki. Zadbaj o kręgosłup, a nie będziesz potem leczyć garba. I najważniejsze, nie przejmuj się tymi metaforami, skoro wiesz o co chodzi. 😉

 

Strach przed popełnieniem błędu

Strach

Spokojnie! Język Cię nie ugryzie. Zęby mogą, ale język nie!

 

Strach przed popełnieniem błędu występuje najczęściej wtedy, gdy już możesz coś powiedzieć, ale w sumie to chyba nie wiesz jakiej konstrukcji powinieneś użyć. Niby coś tam kojarzysz, ale nie jesteś pewien, więc lepiej jak nic nie powiesz zamiast popełnić błędu. 

 

No właśnie NIE! Zdecydowanie lepiej popełnić 10 błędów w jednym zdaniu niż nie powiedzieć nic. Błędy są dobre, naturalne, konieczne i niemożliwe do wyeliminowania. Nawet po polsku pewnie zdarzy Ci się powiedzieć “trzysetna rocznica”, “wyłanczać” albo “wziąść”. I co? Świat się wali? Dzieje się coś strasznego?

 

Z drugiej strony, jak przyjedzie do Polski jakiś obcokrajowiec i łamanym polskim pyta Cię o coś – to bardziej nie możesz się powstrzymać od wybuchnięcia śmiechem czy realnie chcesz mu pomóc? Raczej to drugie. Jeszcze podziwiasz go za to, jak dobrze sobie radzi.

 

Każdy kiedyś zaczynał, więc każdy popełniał błędy. Czy to w swoim języku czy w obcym. Polub i zaakceptuj błędy, a zauważysz, że Twoje postępy w nauce i swoboda w rozmowie wystrzelą w kosmos.

 

Brak praktyki

Strach

Równie ważny, jeśli nie najważniejszy błąd. Praktyka jest najważniejsza. Dla Twojego mózgu przyswajanie nowej wiedzy nie ma sensu w momencie, gdy nie dajesz mu okazji do wykorzystania tej wiedzy w praktyce.

 

Zawsze jest dobry moment na to, aby rozpocząć rozmowy z native speakerem. Nawet jeśli jesteś dopiero na samym początku drogi. A może właśnie szczególnie wtedy, ponieważ jeśli zaczniesz rozmawiać znając zaledwie 50 słów to nie dopuścisz do zaistnienia błędu opisanego w poprzednim punkcie. Raczej przyzwyczaisz się wtedy do tak koślawych konstrukcji, że strach przed błędami będzie czymś, na co będziesz reagować delikatnym uśmiechem. 

 

Słowem, praktykuj, praktykuj, praktykuj. W Internecie znajdziesz mnóstwo platform, na których możesz poznać Niemców, uczących się polskiego, dzięki czemu możecie zgadywać się na rozmowy po polsku i po niemiecku. Korzyść dla obu stron, koszta zerowe. Więc nie możesz mieć żadnych wymówek! Jak uważasz, że jeszcze nie jesteś gotowy na rozmowę to najwyżej będzie śmiesznie i poprawisz Hansowi humor. Przecież Cię nie zje.

 

Jak widzisz, proces nauki języka jest pozornie bardzo prosty, aczkolwiek wiąże się zawsze z umiejętnością długotrwałej, konsekwentnej realizacji naszych postanowień. Warto zatem zrobić wszystko, aby był on maksymalnie przyjemny i satysfakcjonujący, a uświadomienie sobie opisanych punktów sprawi, że dużo szybciej osiągniesz efekty nauki, a co za tym idzie kolejna porcja motywacji do tego, aby kontynuować przygodę z językiem.

Podziel się wpisem ze znajomymi

Dodaj komentarz

Zobacz także